GüncelLGBTİ+

17 Mayıs için kutlama mesajları

17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, İnterfobi ve Transfobi Karşıtı Gün için çeşitli örgütlerinden açıklamalar yapıldı.

17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, İnterfobi ve Transfobi Karşıtı Gün için örgütlerden mücadele dolu mesajlar okumak hepimize iyi gelebilir.

Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği, Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği, Cinsel Sağlık ve Üreme SağlığıHakları Platformu, Ege Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Topluluğu Lavender ve Antalya BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği’nin 17 Mayıs mesajları şöyle:

Sosyal Politika, Cinsiyet Kimliği ve Cinsel Yönelim Çalışmaları Derneği: “Türkiye’de LGBTİ+ hareketin kırk yılı aşkın süredir verdiği mücadeleden güç alarak bir arada olmaya devam edeceğiz. Nefrete karşı birlikteliğimizi kutladığımız #17Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi ve İnterfobi Karşıtı Gün kutlu olsun!”

Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği: “17Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi ve İnterfobi Karşıtı Gün’de eşit, özgür ve onurlu yaşam mücadelelerinde çocuklarımızın yanındayız.”

Cinsel Sağlık ve Üreme SağlığıHakları Platformu: “Bugün  LGBTİ+’lar için eşitlik mücadelesinde önemli bir  gün. 17 Mayıs 1990’da Dünya Sağlık Örgütü eşcinselliği ‘hastalıklar listesi’nden çıkardı. Herkesin sağlığa eşit ve ücretsiz erişimini sağlamak ve LGBTİ+’ları kapsayan sağlık hizmetlerini  yaygınlaştırmak için çalışıyoruz!”

Ege Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet Araştırmaları Topluluğu Lavender: “Merhaba lubunya! 17 Mayıs Uluslararası Homofobi, Bifobi, Transfobi & İnterfobi karşıtı günün kutlu olsun. Defalarca maruz kaldığımız fobi içeren ifadeler, hareketler, tavırlar, düşünceler ve daha sayamadığımız şeylerle mücadele ettin. Biz senin mücadeleni de, beyanını da, dayanışmanı da biliyoruz. Bu gün senin lubunya. Tüm fobilere inat bugün senin. Sadece bugün de değil yılın 365 günü senin. Yalnız olmadığını, yanlış olmadığını bil. Unutma bizler dayanışarak, direnerek, mücadele ederek, haykırarak daha nice günler elde ettik edeceğiz de. Hep birlikte fobiye dur demenin vakti. Nefrete ve fobiye karşı lavantaları ekelim.”

Antalya BİZ Cinsel Yönelim ve Cinsiyet Kimliği Araştırmaları Derneği: “17 Mayıs 1990’da eşcinsellik Dünya Sağlık Örgütü tarafından ‘Uluslararası Hastalık Sınıflandırması’ içeriğinden çıkarıldı. O günden beri 17 Mayıs dünya genelinde ‘Uluslararası Homofobi, Bifobi ve Transfobi Karşıtı Gün’ olarak kutlanıyor. Eşcinselliğin bir hastalık olmadığını elbette biz biliyorduk fakat dünyanın kabul etmesini bekledik, bunun için mücadele ettik. Hâlâ nefretini, fobisini bu argümana sığınarak yaşayanlar var. Biz ne yalnızız, ne yanlış. LGBTİ+’lar olarak her gün hedef gösterilsek de, fobiye maruz kalsak da biliyoruz ki mücadelemiz ve inancımız nefretten güçlü.

Geldiğimiz şu noktada bile gücünü LGBTİ+’ları yok sayan, hedef gösteren, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmak isteyen heteroseksist ve ataerkil sistemden alan kişiler tarafından öldürülen trans kadın arkadaşlarından, hayatından, yaşadığı şiddetten, zorbalıktan bahseden Çağla Akalın’ın konuk olduğu program yayından kaldırıldı. Bu zihniyet bize Çetin Çalık, Hüseyin Çavuş, Petro Melikşahoğlu, Berç Anahtarcı, Salem Demircigöz, Ahmet Yıldız, Esra Ateş, Buse Şeker, Defne, Hande Kader, Didem Akay ve daha birçok arkadaşımız gibi Türkiye’de öldürülen ya da intihara sürüklenen LGBTİ+’ların sorumlularının kimler olduğunu doğruluyor. Biz birlikte güçlüyüz. Varız, vardık, var olacağız. Biz buradayız aşkım. Biz “İnadına isyan, inadına isyan, inadına inadına özgürlük”, “Aşk aşk hürriyet, uzak olsun nefret” diye sokakları inlettiğimizde, caddede işte evde onurumuzla durdukça çıldırsınlar.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu