Güncel

18 MAYIS | Hevi Sarya:İbrahim Kaypakkaya yoldaşa bir kez daha söz veriyoruz, ya zafer ya zafer diyoruz.

Ölümsüzlüğünün 50. yılında İbrahim Kaypakkaya'yı anan Hevi Sarya, "İbrahim Kaypakkaya yoldaşa bir kez daha söz veriyoruz, ya zafer ya zafer diyoruz." diye kaydetti.

Kadınların Birleşik Devrim Hareketi (KBDH) Genel Konsey üyesi Hevi Sarya ölümsüzlüğünün 50. yılında İbrahim Kaypakkaya’yı videolu bir mesaj yayımlayarak andı.

“Dupduru ferah bir yoldaşlık arıyorsak eğer, bunun adı İbrahim Kaypakkaya yoldaştır. 24 yaşında ölümsüzleştiğinde Türkiye ve Kürdistan devrimine aynı zamanda dünya devrimine çok önemli büyük devrimci değerler bırakmıştır. Yoldaşın şehadetinin üzerinden 50 yıl geçti. 50. yılında, ölümsüzleşmesinin yıl dönümünde İbrahim Kaypakkaya yoldaşı büyük bir saygıyla, sevgiyle ve minnetle anıyoruz. Bulunduğu dönemde o genç yaşında çok büyük sorumluluklar üstlendi İbrahim Kaypakkaya yoldaş.” sözleriyle başlayan açıklamada, “Gerek politika ile kurduğu ilişki de, gerek teori ile kurduğu ilişkide, gerek devrimci pratikle, silahlı mücadele ile kurduğu ilişkide büyük bir adanmışlık pratiği açığa çıkardı. Bulunduğu koşulları değiştirme zor olanla mücadele etme, kopuş sağlama söz konusu olduğunda aynı zamanda halk hareketinin önünü açma ve bunu devrime ilerletme söz konusu olduğunda tam bir zafer kişiliği görmekteyiz İbrahim Kaypakkaya yoldaşın yaşamına bakarken. TKP’li Mustafa Suphi ve yoldaşlarının katledilişinin ardından Türk burjuva devleti çok büyük bir ideolojik, fiziki bir tasfiye saldırısı gerçekleştirmişti. Ve 50 yıllık bir suskunluk iklimi yaratmayı başarmıştı. O dönem açısından legalist, parlamentalist, sağcı, reformist eğilimlerin oldukça baskın olduğunu biliriz. İbrahim Kaypakkaya yoldaş ve diğer ’71 devrimci hareketi önderleri o dönem açısından tam bir buz kıran rolü oynamıştır ve dönemin tasfiyeci rüzgarını ortadan kaldırmayı başarmıştır.

Dolayısıyla tam da dönemi ve oynadığı roller açısından İbrahim Kaypakkaya yoldaş bugünde bizim açımızdan prototip şehit yoldaşlarımızdan birisidir. İbrahim Kaypakkaya yoldaş yoğun işkencelerin ardından kurşunlanarak Amed işkencehanelerinde zindanında katledilmişti. Evet devrimcilik bedel ister, devrimcilik büyük bir direnişçilik ister, büyük bir adanmışlık ister. Zor zamanların yoldaşıdır İbrahim yoldaş. Emekçiliğin, fedailiğin, disiplinin, özverinin, dava insanı olmanın, öncülüğün ve önderlik özelliklerini geliştirmenin örneğidir.” şeklinde konuştu.

Sarya açıklamasında şunları kaydetti:

“Evet yoldaştan öğreneceğiz, öğrenmeye devam edeceğiz. Bu özelliklerini Türkiye ve Kürdistan devrimine büyük bir nitelik olarak sundu. Biz bu niteliği bugün açısından da değerlendirmeye çalışacağız. İbo yoldaş gibi yoldaşların Türkiye Kürdistan devrimine kanını, emeğini akıtan tüm şehitlerimizin öğrencileri olmaya, onlara layık öğrenciler olmaya çalışacağız.

KBDH olarak da bunun sözünü bir kez daha burada vermek isteriz. Son olarak şunu belirtmek istiyoruz. KBDH cins ayrımsız bir toplumun ve kadın devriminin, kadın özgürlük mücadelesinin zaferine odaklanmış bir politik askeri örgüttür. Toplumsal devrim ve kadın devriminin iç içeliğini birbirini besleyen yönlerini düşündüğümüzde evet çok güçlü ittifaklara ihtiyaç duyduğumuzun bilincindeyiz. İbrahim Kaypakkaya yoldaşı da bu yönüyle kadın özgürlük mücadelemizin, kadın devrimimizin ittifakı olarak görüyoruz. Çünkü kendini ortaya koyuş biçimiyle de, Türkiye ve Kürdistan devrimi mücadelesine sunduğu katkıları boyutuyla da KBDH bakımından da, tüm kadın özgürlük mücadelesi yürüten örgütler açısından da İbo yoldaş evet kadınlarında yoldaşıdır. Bu yönüyle de bu yoldaşlığı kadın özgürlük mücadelemizde bir nitelik olarak yaşatmaya söz veriyoruz. Son olarak şunu belirtmek istiyoruz: Devrim mücadelemiz mutlaka başarıyla sonuçlanacaktır. Faşizm, sömürgecilik, kapitalizm, emperyalizm yenilecektir. Devrim ve sosyalizm kazanacaktır. Bu yönüyle Türkiye ve Kürdistan halklarının güçlü yoldaşlarından biri olan İbrahim Kaypakkaya yoldaşa bir kez daha söz veriyoruz, ya zafer ya zafer diyoruz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu