DünyaGüncel

Almanya’da 129b yasasına karşı süresiz açlık grevi devam ediyor

Almanya’nın Berlin kentinde Adalet Bakanlığı önünde Eda Deniz Haydaroğlu'nun 18 Mart tarihinde 129b yasasına karşı devrimci tutsaklar için başlattığı açlık grevi devam ediyor.

Almanya’nın Berlin kentinde Adalet Bakanlığı önünde Eda Deniz Haydaroğlu’nun 18 Mart ‘Uluslararası Politik Tutsaklara Özgürlük Günü’nde 129b yasasına karşı devrimci tutsaklar için başlattığı açlık grevi devam ediyor.

52 kilo ile başladığı açlık grevinin 59’uncu gününe giren Haydaroğlu, şu an 40 civarında kiloya düşmüş durumda. Halsizlik, yorgunluk gibi sağlık sorunları başlayan Haydaroğlu’nun talebi ise, Almanya’nın 129b yasası kapsamında 11 aydır tutsak olan devrimci ve gazeteci Özgül Emre’nin, Grup Yorum Üyesi İhsan Cibelik’in, anti-faşist ve Grup Yorum gönüllüsü olan Serkan Küpeli ve Hasan Unutan’ın tutuksuz yargılanması.

16-17 Mayıs 2022’de 129b yasaları kapsamında tutuklanan tutsakların iddianamelerinde ise, yasal ve izni alınmış eylemlere, yürüyüşlere katılmak, Grup Yorum konseri düzenlemek, Grup Yorum üyelerinin nişan yüzüklerini takmak, aile, gençlik ve çocuk tatil kamplarına katılmak “suç” kapsamında değerlendiriliyor.

Hafta içi her gün saat 11.00-18.00 arası Berlin Adalet Bakanlığı’nın önünde grevini sürdüren Haydaroğlu, “Devrimcilik yapmak, faşizme ve ırkçılığa karşı olmak suç değil görevdir! Devrimciler terörist değildir!” diyerek, ant-faşist ve devrimci tutsakların serbest bırakılması yönünde çağrılarda bulundu.

129b yasasının yasal ama adil olmadığını, Almanya’da faşizme ve ırkçılığa karşı katıldıkları eylemler için tutuklandıklarını kaydeden tutsaklar ise, “Almanya faşizme ve ırkçılığa karşı katıldığımız eylemler için tutukluyor. Bu saldırıları ve adaletsizliği kabul edemeyiz. 129 b yasası yasal ama adil değildir. Her türlü keyfiliğin ve hak gaspının önünü açıyor. Bizim demokratik haklarımıza ve özgürlüklerimize saldırıyor. Bugün buna dur demezsek, direnmezsek bizleri tutuklayacaklar, kendi anti-faşist , solcu diyen herkesi tutuklanabilecekler. Bu direniş bu saldırıların önüne geçebilmek içindir” mesajını iletti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu