DünyaGüncel

Azerbaycan Artsakh’a yönelik ablukayı daha da sıkılaştırmak istiyor

11 Aralık 2022’den bu yana Arstakh’ı Ermenistan’a bağlayan tek yol olan Laçin Koridoru üzerindeki blokaj sürerken, Azerbaycan’ın ablukayı sıkılaştırmak için hamleler yapıldığı belirtildi

Artsakh Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak Azerbaycan’ın Artsakh’a yönelik ablukayı daha da sıkılaştırarak başkent Stepanakert ile Şuşi bölgesindeki bazı köyler arasındaki tek bağlantıyı kesmeye çalıştığını belirtti.

Bakanlık, “Aynı zamanda Azerbaycan tarafı yasadışı eylemlerini ve provokasyonlarını gerçekle hiçbir ilgisi olmayan uydurma ifadelerle haklı göstermeye çalışıyor” dedi.

Yorumlar, Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin Artsakh Cumhuriyeti silahlı kuvvetleriyle temas hattını geçmesi ve Artsakh Cumhuriyeti topraklarında Stepanakert-Lisagor yolu yönünde belirli bir pozisyonel ilerleme sağlamasının ardından geldi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Azerbaycan’ın Artsakh’ın etrafındaki çemberi daraltmaya yönelik eylemleri, Uluslararası Adalet Divanı’nın Artsakh’ı Ermenistan’a bağlayan Laçin Koridorunun derhal açılmasına ilişkin kararına alaycı bir yanıt ve uluslararası hukuk düzenine bir meydan okumadır” denildi.

Açıklamada ayrıca Azerbaycan’ı yasal çerçeveye dönmeye ve uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmeye zorlamak için “uluslararası toplum” birleşik sert bir tutum almaya çağırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu