EkolojiGüncel

Balıkesir’deki altın madeni projesi için “ÇED gerekli” kararı verildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Balıkesir’in Balya ve İvrindi ilçesi yakınlarında kurulmak istenen altın madeni projesi için “ÇED gerekli” kararı verildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı; Çevre Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusu daha önce yapılan Balıkesir’in Balya ve İvrindi ilçesi yakınlarında kurulmak istenen altın madeni projesi için Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği’nin başvurusunu kabul etti, proje için “ÇED gerekli” kararı verildi.

Dernek Başkanı Süheyla Doğan, “25 hektarın altında gösterilen bu dosya için ‘bir oyun’ olduğunu söyleyerek, ÇED sürecinin reddedilmesini talep etmiştik. Bakanlık itirazlarımızı değerlendirmiş olmalı ki 25 hektar altında sunulan bu ÇED dosyasını ‘ÇED gereklidir’ kararını verdi… Şirket uzun bir ÇED sürecine girmiş olacak. Normalde biz itiraz etmesek şirket, ‘ÇED gerekli değildir’ kararı alacaktı büyük ihtimalle. Bu kararla da alana girmiş olacaktı. Şirketin hızlıca alana girmesini engellemiş olduk. Umarım, uzun ÇED süreçlerini şirket göze almaz ve projeden vazgeçer” dedi.

Bahar Madencilik şirketi; Balıkesir’in Balya ve İvrindi ilçesi yakınlarında altın madeni işletmek için ÇED başvurusunda bulunmuştu. Şirketin başvurusuna eklediği proje dosyasında; “Belirlenen ÇED Alanı 24,9 ha büyüklüğünde olup batısında yer alan Çamucu Mahallesi’ne 2,9 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. ÇED alanına en yakın hane Çamucu Mahallesi’ne ait bir hane olup uzaklığı 2,18 km’dir” bilgisine yer verilmişti. Ayrıca, proje yerine ilişkin ÇED başvuru dosyasında “Ruhsat alanı iki Balıkesir ili ve Çanakkale illeri içerisinde kalmaktadır. Ruhsat sahası 1323.2 hektar büyüklüğündedir. Ruhsat alanı içerisinde 24,9 ha büyüklüğünde ÇED alanı belirlenmiştir” denilmişti.

Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği ise Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ÇED İzin ve Denetim Genel Müdürlüğü’ne 13 Şubat’ta, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ise 27 Şubat’ta başvurmuştu. Dernek, projesi için “ÇED gerekli” kararının verilmesini talep etmişti.

Bakanlık, derneğin başvurusu üzerine proje için “ÇED gerekli kararı verdi. Dernek Başkanı Süheyla Doğan, kararı ANKA Haber Ajansı’na değerlendirdi. Doğan, şunları söyledi:

“Bahar Madencilik’in Balya’nın Çamucu köyü yakınlarında başlatmak istediği yeni altın maden projesi için ÇED süreci başladığında bizler de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ve il müdürlüğüne itiraz dilekçesi yazmıştık ve 25 hektarın altında olarak gösterilen bu dosya için ‘bir oyun’ olduğunu söyleyerek ÇED sürecinin reddedilmesini talep etmiştik. Bakanlık itirazlarımızı değerlendirmiş olmalı ki 25 hektar altında sunulan bu ÇED dosyasını ‘ÇED gereklidir’ kararını verdi, kabul etmemiş oluyor. Bu durumda şirket yeniden ÇED başvuru dosyası hazırlayacak, proje tanıtım dosyası yerine. Daha sonra halkın katılım toplantısı, inceleme toplantısı süreçleri işleyecek. Şirket uzun bir ÇED sürecine girmiş olacak. Normalde biz itiraz etmesek şirket, ‘ÇED gerekli değildir’ kararı alacaktı büyük ihtimalle. Bu kararla da alana girmiş olacaktı. Şirketin hızlıca alana girmesini engellemiş olduk. Umarım, uzun ÇED süreçlerini şirket göze almaz ve projeden vazgeçer. Bizim de bunun için mücadelemiz sürecek.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu