Güncel

Bismil Devlet Hastanesi’nde çocuğa cinsel saldırı: Fail serbest, soruşturma başlatılmadı

SES Diyarbakır Şubesi, Bismil Devlet Hastanesi’nde bir çocuğa yönelik cinsel saldırı olayında failin serbest bırakıldığını ve hala bir soruşturma başlatılmadığını bildirdi.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şubesi, Bismil Devlet Hastanesi’nde bir görevlinin 16 yaşındaki bir çocuğa cinsel saldırıda bulunduğunu ileri sürdü. Sendika, görevli hakkında soruşturma başlatılmadığını belirtti.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre, SES Diyarbakır Şubesi, yaptığı yazılı açıklamada, Acil Bölüm sorumlusu olarak görev yapan A.B’nin (41), hastanenin acil bölümünde alıkoyduğu 16 yaşındaki bir çocuğa cinsel saldırıda bulunduğunu bildirdi.

“Serbest bırakıldı, açığa alınmadı, soruşturma başlatılmadı”

Açıklamada, şöyle denildi: “Olayı gerçekleştirdiği iddia edilen failin serbest bırakılmış ve halen idari soruşturma başlatılmamış olması, mağdur çocuğun ailesinin tehdit edildiğine dair duyumlar ve failin kamu kurumlarının kararlarına etki edebilecek bir nüfuza sahip olduğu iddiaları da olayın üstünün kapatılmak istendiğine dair kaygılara neden olmaktadır.

“Bu nedenle bir an önce idari soruşturma başlatılmalı ve fail, soruşturmanın salahiyeti açısından açığa alınmalıdır. Çünkü fail, olayın gerçekleştiği iddia edilen birimin sorumlu hemşiresi vasfını taşımaktadır. Dolayısıyla delilleri karartma ihtimalinin olabileceği düşünülmelidir.

“Ayrıca fiilin gerçekleştiği iddia edilen yerin, bir kamusal hizmet alanı olması nedeniyle kamu vicdanı ve güveninin zedelenmesi söz konusudur. Kişiyle ilgili bir idari soruşturma açılıp açığa alınmadığı gibi yıllık izne ayrılmış olması da açıklanmaya muhtaçtır. Dolayısıyla soruşturmanın şeffaf ve hızlı bir şekilde yürütülüp sonuçlandırılması gerekmektedir.”

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu