EkolojiGüncel

Bursa Su Kolektifi: Mücadelemizi sürdüreceğiz

Bursa Su Kolektifi, Uludağ Alan Başkanlığı kanun teklifinin meclisten geçmesiyle ilgili açıklama yayınlayarak “Mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Uludağ Alan Başkanlığı’nın kurulmasını içeren kanun teklifin TBMM’de kabul edilmesine karşı Bursa Su Kolektifi yazılı basın açıklaması yayınladı.

Su Kolektifi üyeleri yayınladıkları açıklamada Uludağ’ı ve barındırdığı yaşamı savunmaya devam edeceklerini kaydettiler.

AK Parti’nin hazırladığı Uludağ Alanı Hakkında Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP’li milletvekillerinin oyları ile kabul edildi.

Su Kolektifi üyeleri yayınladıkları yazılı basın açıklaması ile Uludağ Alan Başkanlığı’na karşı yürüttükleri mücadeleyi sürdüreceklerini vurguladılar.

Uludağ ile ilgili kanun teklifi hazırlanma sürecine girildiği günden bugüne Uludağ Alan Başkanlığı’na karşı her mecrada mücadele yürüttüklerinin altını çizen Bursa Su Kolektifi üyeleri, “Ülkenin dört bir yanından dostlarımızla birlikte yürüttüğümüz Uludağ mücadelesi bitmemiştir. Bursa Su Kolektifi olarak hep olduğu gibi meydanlarda Uludağ’ı ve barındırdığı yaşamı savunmaya devam edeceğiz.” dedi.

Uludağ Alan Başkanlığı Kanunun Bursa’ya ihanet olduğunu ifade eden Bursa Su Kolektifi üyeleri açıklamanın devamınd, “Halkın yanında olmayan bu vekiller elbet seçimlerde sandığa gömülecektir. Tüm bunlara rağmen iki gün süren genel kurul sürecinden sonra dün gece son maddeler oylandı ve kanun mecliste kabul edildi. Öncelikle uyarıyoruz hukuki ve bilimsel olarak var olmayan bir Uludağ Alanı hakkında yaptığınız düzenleme Anayasa’ya, uluslararası anlaşmalara ve kanunlara aykırıdır. Çok yakın bir zamanda hukuki süreç başlayacaktır. TBMM ziyaretlerimiz sırasında muhalefet partilerinden Uludağ Alanı hakkındaki kanun teklifinin Anayasa Mahkemesine taşınacağı sözünü aldık. Bu sürecin de takipçisi olacağız. Kamu yararını; toplum yararının ötesine geçen -gelecek kuşaklar dahil- ve ülkesel yarar, Uludağ ve ekosistemlerinin özünü koruma hakkı şeklinde algılıyoruz. Değer ve varlıkları koruma yetkisini ve gücünü anayasadan aldığımızı, bu hakla bundan sonra da vereceğimiz mücadelenin meşru olduğunu kamuoyuna duyuruyoruz. Bundan sonra da mücadeleye her mecrada devam edeceğiz” İfadelerini kullandı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu