Güncel

Evvel Temmuz Festivaline çağrı

23. Samandağ Evvel Temmuz Festivali’ne "Evvel Temmuz Festivali’nin birlikteliği, coşkusu ve umuduyla yaşamı el birliğiyle yeniden kurmamıza vesile olsun." sözleriyle çağrı yapıldı.

Samandağ Kalkındırma Derneği ve Akdeniz Kültür ve Dayanışma Derneği yaptığı açıklama ile Evvel temmuz Festivaline çağrı yaptı.

“22 yıldır kararlılıkla sürdürülen ve artık gelenekselleşen Evvel Temmuz Festivali’nin 23.’sü bu kez bizlere belki 22 yılın toplamından daha fazla güç verecek.  Çünkü bu kez festivali, depremin ardından, bilinçli şekilde içinde bırakıldığımız yıkıntının içinde düzenliyor olacağız.  Evvel Temmuz, Miladi takvime göre Temmuz’un 14’ü, binlerce yıllık halk geleneğinde bereketli hasat döneminin başlangıcı. Bu toprakların en bereketli kabul edilen ayında, temmuzda, sizleri umudu çoğaltmaya, bereketli topraklarımızda birlikte olmaya davet ediyoruz.” sözleriyle başlayan açıklamada, Evvel Temmuz’un önemine dkkat çekildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu coğrafyanın kadim bayramı Evvel Temmuz bizim için kendi dilimizce, kültürümüzce, inancımızca var olduğumuzu, bu topraklara kök saldığımızı söylemenin, birlikte direnmenin ve birlikte geleceğe dair umudu diri tutmanın sembolü oldu hep. 12 Eylül’ün tekleştirici politikalarından bugüne defalarca, türlü yöntemlerle belleklerden silinmeye çalışıldı Evvel Temmuz ancak direndik, Mehmet Latifeci’den Ali İsmail Korkmaz’a, Abdullah Cömert’ten Ahmet Atakan’a bir direniş hafızasını da ekleyerek sürdürdük. Bu sene ise yıllarca insan hakları mücadelesini birlikte yürüttüğümüz, katkılarıyla Evvel Temmuz Festivali’ni büyüttüğümüz ve 6 Şubat Depremi’nde kaybettiğimiz Hatice Can ve Mithat Can’ın anıları da katıyoruz bu hafızaya.
Evvel Temmuz ruhu geçtiğimiz yıllarda nasıl tarım alanlarımızı, toprağımızı, suyumuzu korumak için mücadelenin, savaş politikalarına karşı barışı savunmanın, eşit yurttaşlık hakkı için direnmenin, kadın ve lgbti+ mücadelesini yükseltmenin, yurtlarından sürülen ve gittikleri yerlerde ayrımcılığa ve şiddete uğrayanların, inancı, ibadeti yasaklananların, iş cinayetlerinde katledilenlerin ezcümle bütün ezilenlerin ve sömürülenlerin seslerine kulak verme çabasının yollarından biri olduysa; 6 Şubat depreminden sonra da kentlerimizi yeniden kurmanın, çatlaklardan sızmanın ve yıkıntılar arasından yaşamı yeniden yeşertmenin alanlarından biri olacak bizim için. Evvel Temmuz nasıl Temmuz’un başlangıcı olan günse biz de bu Evvel Temmuz’da nasıl yeniden başlayacağımızı konuşuyor tartışıyor olacağız.
Geçmiş yıllarda olduğu gibi söyleşilerle, atölyelerle, sergilerle, filmlerle, tiyatrolarla, müzikle birbirimizi duymanın, dinlemenin iyileştirici ve birleştirici gücüne inanıyoruz. Festival, bizlere derin yasımızı ve haklı isyanımızı ifade etme alanı açacağı gibi depremin ardından yeniden toparlanmaya dair de güç veriyor olacak. Gelin, içinde bulunduğumuz bu çok boyutlu yıkım karşısında çok boyutlu mücadelemiz Evvel Temmuz Festivali’nin birlikteliği, coşkusu ve umuduyla yaşamı el birliğiyle yeniden kurmamıza vesile olsun.

Buradan festivalimize katkı verebilecek, onun bir parçası olabilecek, birlikte örebilecek herkese seslenmek istiyoruz: Gelin, bu toprakların binlerce yıllık kadim tarihini, kültürünü ve direniş ruhunu bu yıl da birlikte anlamlandıralım.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu