DünyaGüncel

Hollanda’da sığınma merkezlerinde 360 refakatsiz çocuk kayboldu

Hollanda’da geçen yıldan bu yana refakatsiz durumda 360 sığınmacı çocuğun sığınma merkezlerinden kaybolduğu belirlendi.

Hollanda’da yayımlanan AD gazetesinin, göçmen çocukların Avrupa’da kaybolmasını araştıran sınır ötesi bir gazetecilik projesi olan Lost in Europa ve Argos gazeteci topluluğu ile birlikte yaptığı araştırmaya göre, geçen yıl 4 bin 449 refakatsiz sığınmacı çocuk Hollanda’ya sığınma başvurusu yaptı.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre geçen yıl Ocak ayından bu yana, reşit olmayan çocukların 360’ı ise sığınma merkezlerinden kayboldu.

En çok kayıp çocuk vakası, ülkeye gelen sığınmacıların ilk kabul yeri olan Ter Apel sığınma merkezinde yaşandı. 237 çocuğun bu merkezden haber vermeden ayrıldığı belirtildi.

Hollanda Çocuk Ombudsmanı Margrite Kalverboer, Ter Apel sığınma merkezinde çocukların çok fazla ihmal edildiğini söyledi. Ombudsmana göre, reşit olmayan sığınmacılar, “zihinsel olarak ihmal ediliyor.”

Yapılan araştırmaya göre, sığınmacı çocukların akıbeti hakkında belirsizlik hakim. Bu çocukların bazıları Avrupa’nın diğer yerlerindeki akrabalarının yanına gitmeyi tercih ediyor.

Bazıları ise İnsan Ticareti ve İnsan Kaçakçılığı Uzmanlık Merkezi raporlarına göre, suç örgütleri tarafından suça ve fuhuşa zorlanıyor.

Lost in Europe’un raporlarına göre, sığınma merkezi civarında yaşayan köylüler, geçmişte, “siyah tenli kız ve oğlan çocukların düzenli olarak hem Alman hem de Hollandalı yaşlı erkekler tarafından sığınma merkezinin hemen dışında alındığını” aktardı.

Avrupa’da 18 bin refakatsiz çocuk kayboldu

Öte yandan araştırmalara göre, kayıp sığınmacı sorunu sadece Hollanda ile sınırlı değil.

Avrupa’daki sığınmacı kabul merkezlerinde 2018-2021 arasında, en az 18 bin refakatsiz sığınmacı çocuk kayboldu.

Avrupa İstatistik Ofisi’nin (Eurostat) verilerine göre de, geçen yıl Temmuz ayında, Avrupa genelinde 2 bin çocuk sığınmacı ortadan kayboldu.

İngiltere’de son 1,5 yılda Brighton’da reşit olmayan refakatsiz sığınmacıların barındırıldığı bir otelden 136 refakatsiz çocuk kayboldu.

İngiltere’de yayımlanan The Observer gazetesine konuşan bu merkezin çalışanları gençlerin sokakta kaçırılıp arabalara bindirildiğini anlattı.

İngiliz polisi, çocukların uyuşturucu kuryesi olarak kullanıldığını da belirledi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu