Güncel

İHD F Oturumu: Hasta tutsak Havva Ak serbest bırakılsın

İHD İstanbul Şubesi Hapishaneler Komisyonu, bu haftaki 'F Oturumu' eyleminde kanser hastası tutsak Havva Ak’ın sağlık durumuna dikkat çekerek, serbest bırakılması çağrısı yaptı.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu, her hafta düzenledikleri “F Oturumu”nun 582’incisini dernek binası önünde gerçekleştirdi. Bu haftaki eylemde Gebze Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutulan kanser hastası tutsak Havva Ak’ın sağlık durumuna dikkat çekildi ve Ak’ın serbest bırakılması çağrısı yapıldı.

“Tedavi haktır” ve “Hasta tutuklular serbest bırakılsın” pankartlarının açıldığı eylemde, hasta tutukluların fotoğrafları taşındı.

Eylemde konuşan komisyon üyesi Mukaddes Şamiloğlu, Bitlis Ahlat T Tipi Hapishanesi’nde yaşamını yitiren 31 yaşındaki ağır hasta tutsak Behçet Kaplan’ı hatırlattı. Devletin ulusal ve uluslararası yasalara göre tutsakların yaşam hakkını korumakla yükümlü olduğunu ancak buna karşı duyarsız kalıp sorumluluğunu yerine getirmediğini belirten Şamiloğlu, bu nedenle tutsakların yaşamını yitirdiğini dile getirdi.

Havva Ak’ın sağlık durumu

Kanser hastası Ak’ın hapishane koşullarına bağlı olarak çeşitli sağlık sorunları yaşadığını ve son olarak kanser hastalığına yakalandığını bildiren Şamiloğlu, Ak’ın meme kanseri ve rahminde bulunan kötü huylu kitleler nedeniyle 3 kez ameliyat olduğunu, uygulanan kemoterapi ve radyoterapiye rağmen hastalığının 2016 yılının başlarında metastaz yaptığını ve kanserin tüm vücuda yayıldığını söyledi. Şamiloğlu, “Tedavi süreçlerinde bağışıklık sistemi daha da zayıflamış ancak hapishane koşullarında yeterli tedavi ve bakım sağlanamadığından hastalık kötü seyretmiş, nihayetinde Havva Ak’ın yaşamını tehdit eder noktaya varmıştır” uyarısında bulundu.

Tedavisi uygulanmıyor

Ak’ın tedavisinin yeterli düzeyde karşılanmadığını vurgulayan Şamiloğlu, tedavinin dışarıda sürdürülmesine dair yapılan başvuruların da sonuçsuz bırakıldığını belirtti. Şamiloğlu, ayrıca Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) düzenlediği olumsuz raporlarla infaz ertelemesinin de engellendiğine işaret ederek, “Hapishane koşullarında yeterli tedavi ve bakım sağlanamayacağı için gecikmeksizin Havva Ak’ın infazının tedavisi tamamlanana kadar ertelenmesi gerekmektedir” diye kaydetti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu