Güncel

Irak Ordusu’nun Mexmur Kampı’na yönelik abluka saldırısına karşı direniş sürüyor

12 bini aşkın mülteci Kürt'ün yaşadığı kampta 20 Mayıs'tan bu yana ağır hasta tutsakların sevki de dahil tüm giriş çıkışlar kapatılmış durumda.

Irak ordusunun, etrafını tel örgülerle çevirerek ablukaya almaya çalıştığı Mexmur Kampı’nda yaşayan halkın direnişi sürüyor. 12 bini aşkın mülteci Kürt’ün yaşadığı kampta 20 Mayıs’tan bu yana ağır hasta tutsakların sevki de dahil tüm giriş çıkışlar kapatılmış durumda.

Irak ordusu, 20 Mayıs’ta ağır silahlar ve zırhlı araçlarla Mexmur Kampını kuşatmaya alarak tel örgülerle esir almak istedi. Kuşatma girişimiyle beraber Irak güçleri, Mexmur Kampına tüm giriş çıkışları kapattı. Irak ordusu, aralarında çocukların da olduğu çok sayıda ağır hastanın bulunduğu kampın tüm giriş ve çıkışlarını kapatmış durumda.

Mexmur’daki ablukaya tepki

Irak ordusunun Mexmûr Kampı’nı kuşatmasına tepki gösteren KCDK-E ve Amûdê İlçe Meclisi, “Mexmûr halkını destekleme ve sahiplenme” çağrısı yaptı.

Açıklamada “Kürt halkının düşmanları tarih boyunca Kürtleri öldürmeye, yerinden etmeye ve haklarını ihlal etmeye devam ediyor. Kürdistan’da bu siyaseti yürütüyor. Binlerce Bakurê Kürdistanlı yerinden edilerek Mexmûr Kampı’na yerleştirildi. Bölgenin zorlu coğrafyasına ve bölge koşullarının yaşama uygun olmamasına rağmen Bakurê Kürdistan halkı yaşamı ölümden yarattı.Kampa yerleştikleri günden bu yana onlara yönelik politikalar devam etti. Kamp BM gözetiminde olmasına rağmen,  birkaç gündür Irak ordusunun kampı ağır silahlarla kuşatmış durumda. Bu politika bize başka komploların tohumlarını gösteriyor.Kampta sakinleri BM’nin gözetimi altındadır. Onlara yönelik kuşatma, mültecilerin haklarını koruma kurallarına da aykırıdır. Bu nedenle Irak hükümeti, Türk hükümetinin politikalarına aldanmamalıdır.Bu zor ve zahmetli süreçte Mexmûr Kampı’ndaki halkımız kuşatma altına alınıyor, Şengal’deki halkımıza yönelik düşmanlık politikaları uygulanıyor ve Sêmalka Sınır Kapısı kapatılıyor. Bu politikalar birbiriyle bağlantılıdır. Başûrê Kurdistan’daki halkımızı Mexmûr’daki kardeşlerini desteklemeye çağırıyoruz. Ayrıca BM ve Irak hükümetine mültecilerin haklarını korumaları çağrısında bulunuyoruz.” denildi.

“Kuşatma sonlandırılmalı”

KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı ise, yaptığı açıklamada “Irak devleti Maxmur mülteci kampına yönelik başlattığı kuşatmayı sonlandırmalı ve bu gerginliğe son verilmelidir. Irak devleti sorunları askeri güçle, kuşatma ve dayatmayla değil diyalogla çözmeyi esas almalıdır” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu