DünyaGüncel

İran rejimi biri kadın 7 Kürt’ü idam etti

Hengaw İnsan Hakları Örgütü’nün aktardığı bilgilere göre, bugün sabah saatlerinde İran Kürdistanı’nda bulunan Urmiye Merkez Hapishanesi’nde 1’i kadın 7 Kürt, idam edildi.

Hengaw İnsan Hakları Örgütü’nün aktardığı bilgilere göre, bugün sabah saatlerinde İran’da 6 Kürt idam edildi. İdam edilenlerden Nesrin Niyazi (Nasim) adlı kadının İsrail İstihbarat Teşkilat Mossad’a ajanlık yaptığı suçlamasıyla idam edildiği belirtildi.

Hengaw, bu bilginin bağımsız kaynaklarca doğrulanmadığını bildirdi.

Öte yandan uyuşturucu madde ticareti yaptıkları suçlamasıyla idam edilenlerin Fıruher Abbas Nejadi, Selim Eyyubyan, Cehanbexş Radloyi, Yasin Reşid ve Hüseyin Ömer oldukları öğrenildi.

Sosyal medyada yayılan video görüntülerinde, Urmiye Merkez Hapishanesi’nin önünde onlarca kişinin toplandığı görülüyor.

Bu idamlarla birlikte İran yönetimine karşı silahlı faaliyetlerde bulunmak ve Doğu Kürdistan partilerine üye olmak suçlamalarıyla 11 Kasım 2017’de tutuklanan Muhyeddin İbrahimi’nin de bu sabah idam edildiği bildirildi.

İdam cezası İran Yüksek Adalet Divanı tarafından onaylanan İbrahimi, çarşambadan bu yana tek kişilik hücrede tutuluyordu. Ebrahimi’nin bu sabah idam edildiği ailesine iletildi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu