EmekGüncel

İŞ CİNAYETİ | Dev Yapı-İş: “Bir canın tuğla kadar değeri yok mu?”

Taşeron Kul Endüstriyel firmasında çalışan işçinin yaşamını yitirmesi protesto edildi

Muğla Çimento AŞ taşeronu Kul Endüstriyel firmasında çalışan Yücel Kutlu isimli işçinin çimento fabrikasının 4.katından düşerek hayatını kaybetmesi, Deştin Çevre Platformu ve DİSK’e bağlı Dev Yapı-İş Sendikası tarafından fabrika önünde protesto edildi.

Muğla’nın Menteşe ilçesine bağlı Bayır Mahallesi ile Yatağan’ın Deştin Mahallesi arasındaki Tekağaç mevkiindeki entegre çimento fabrikası inşaatında, 11 Mayıs’ta Muğla Çimento AŞ 5 nolu alt taşeronu Kul Endüstriyel Makine Sanayi adlı firmada çalışan inşaat işçisi Yücel Kutlu inşaatın 4’üncü katından düşerek hayatını kaybetmişti.

2021 yılında yapımı başlayan entegre çimento fabrikası inşaatına karşı çevre örgütlerinin karşı duruşu ve açtıkları davalar ise devam ediyor.

‘Bir canın bir tuğla kadar kıymeti yok mu?’
Dev-Yapı-İş Muğla Temsilcisi Güney Şirin’in okuduğu açıklamada sermaye sınıfına tanınan sınırsız sömürü koşullarının her gün emekçilerin hayatına mal olduğunu hatırlatılarak şu ifadelere yer verildi:

“Bu bir iş kazası değil cinayettir! Bir inşaat işçisi olarak çok iyi biliyorum ki iş güvenliği ve işçi sağlığı dikkate alınarak çalışma yapılıyor olsa tüm iş cinayetleri önlenebilir.

Bu önlemlerin alınmaması patronların kar hırslarından ve cezasızlıktan kaynaklanmaktadır. Yücel kardeşimizin ölümüyle ilgili açılmış bir soruşturma var mıdır? Yoksa binadan düşen bir canın 1 tuğla kadar kıymeti yok mudur?

Devlet kurumlarının görevi patronları değil işçileri korumaktır. Fabrikada çalışan emekçilere sesleniyoruz yalnız değilsiniz! Bizler sizinleyiz, birlikte güçlüyüz! Yetkili kurumlara sesleniyoruz bu inşaatı durdurun! Bundan sonra yaşanabilecek tüm olumsuzluklardan Muğla Çimento A.Ş. kadar sizlerde sorumlu olacaksınız.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu