Güncel

İşkenceci polislere verilen 18’er bin para cezası 20 takside bölündü

Nusaybin’de yöresel kıyafet giyen biri çocuk 2 kişiye işkence yapan 4 özel hareket polisi hakkında verilen 18'er bin lira para cezası 20 taksite bölündü.

Mardin’in Nusaybin ilçesine bağlı Dicle Mahallesi’nde, 31 Aralık 2022 tarihinde yöresel kıyafet giyen B.K. (16) ile Hüseyin G. (18), bir yakınlarının kına gecesinden dönerken özel harekat polislerinin işkencesine maruz kaldı. Şiddetin görüntülerinin Mezopotamya Ajansı’nda (MA) yayınlanmasının ardından polisler Ali A., Fatih Ş., Naim K. ve Murat Y. hakkında dava açıldı.

“Kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle silahla basit yaralama” suçlaması yöneltilen 4 polis hakkında açılan davanın karar duruşması dün Nusaybin Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Sanık polisler duruşmaya katılmazken, mağdur ve sanık avukatları hazır bulundu.

MA’da yer alan habere göre; savcı, polisler hakkında “Kamu görevini kötüye kullanmak suretiyle kasten basit yaralama” suçundan ceza talep etti.

‘Basit yaralama değil, işkence’

Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) ve Mardin Barosu İnsan Hakları Komisyonu adına davayı takip eden avukatlar, suçun “kasten yaralama” değil, “nefret ve ayrımcılıkla işkence suçu” olduğuna dikkat çekti. Avukatlar, mahkemenin görevsizlik kararı vererek, dosyayı ağır ceza mahkemesine göndermesini istedi. Ayrıca sanıkların tutuklanması talep edildi.

18 bin lira 20 taksite bölündü 

Mahkeme, avukatların taleplerini reddederek, polislere hakkında “Kamu görevini kötüye kullanmak suretiyle kasten basit yaralama” suçundan ceza verdi. Mahkeme, ilk olarak her bir sanık polise 385 gün hapis cezası verdi ve daha sonra cezayı para cezasına çevirdi. Mahkeme, para cezasının miktarını 18 bin lira olarak belirledi. 18 bin liranın 20 taksitle ödenmesine karar veren mahkeme, ardından Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılması (HAGB) yönünde karar verdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu