GüncelKadın

Maoist Komünist Parti’nden selamlama mesajı

Proletarya Partisi, Komünist Kadınlar Birliği (KKB)'nin yaptığı 1.kongresi Maoist Komünist Parti'nden tarafından yapılan bir açıklama ile selamlandı.

Selam Olsun TKP-ML / KKB’nin Kuruluş Kongresine” başlıklı açıklama yapan MKP, “Evde, fabrikada, sokakta, barikatta, tarlada, anfilerde, zindanlarda ve dağlarda, erkek egemen kapitalist sisteme itaat etmeyen, ona karşı başkaldıran, kadınları ve LGBTİ+ ları örgütlü mücadeleyi daha da büyütmeye, devrimci savaşımı yükseltmeye çağırıyoruz” dedi.

tkpml.com sitesinde yer alan açıklamada, “Dünyada ve ülkemizde kadın kazanımlarına karşı sistematik saldırı furyasının geliştirildiği, kadına yönelik cinsel, fiziksel, ekonomik ve psikolojik şiddetin her geçen gün büyüdüğü kadın katliamlarının kadın kırımına dönüştüğü, kadın emeğinin giderek değersizleştiği ve görünmez kılındığı, LGBTİ+ ların yaşam hakkının yok sayıldığı, kısacası kadın ve LGBTİ+ düşmanlığının sürekli tırmandırıldığı bir süreçten geçiyoruz” denildi.

Açıklamanın devamında, “Bin yıllardır erkek egemen sistem tarafından ezilen, sömürülen, ikinci cins durumuna itilen, nesneleştirilen kadınların tarihi, yalnızca bu duruma boyun eğme tarihi olmayıp, aksine kadınların özgürlükleri ve kurtuluşları için mücadele ettikleri, bedel ödedikleri ve önemli kazanımları elde ettikleri bir tarihtir de. Bugün yürütülen irili ufaklı, silahlı-silahsız tüm mücadeleler bu birikimlerden feyz alıp, bu birikimlere yaslanmaktadır. Bugün büyük engellere karşın büyütülen mücadele, kadınların kurtuluşu yolunu mutlaka açacak, erkek egemen kapitalist sistemi yıkacaktır. Bunun için kadınların örgütlülüğü ve birleşik mücadelesi zaruri olmakta, mücadelenin devrim ve sosyalizm mücadelesiyle birleştirilmesi gerekmektedir” denildi.

Açıklama şu şekilde sona erdi;

“Ülkemizde faşizm ve kadın düşmanlığı yalnızca AKP-MHP iktidarıyla sınırlı olmayıp, devletin temel bir niteliğidir. Bu nedenle mücadelede erkek egemen faşist devleti hedeflemeli, kadınların nihai kurtuluşuna giden yolda bu hedefi başarıyla gerçekleştirmeye odaklanılmalıdır. Silahlı devrim mücadelesi saflarında özerk kadın örgütlenmeleriyle yer alan kadın örgütlerinin mücadelesi bu anlamda tarihsel olduğu kadar güncelde de önemlidir. “Kadın Olmadan Devrim Olmaz, Devrim Olmadan Kadın Kurtulmaz” şiarına yaslanan Komünist Kadınlar Birliği’nin bu mücadeledeki ısrarının bir göstergesi ve erkek egemen faşist devlete karşı anlamlı bir cevabı olarak Kuruluş Kongresini tekrardan selamlıyor, başarılar diliyoruz.

Evde, fabrikada, sokakta, barikatta, tarlada, anfilerde, zindanlarda ve dağlarda, erkek egemen kapitalist sisteme itaat etmeyen, ona karşı başkaldıran, kadınları ve LGBTİ+ ları örgütlü mücadeleyi daha da büyütmeye, devrimci savaşımı yükseltmeye çağırıyoruz”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu