Güncel

MKP: Partimizin iki mücadele neferi Kamil ve Mehmet Yoldaşlar ölümsüzleşti!

Maoist Komünist Parti, Kamil Turanlıoğlu ve Mehmet Özhan isimli yoldaşlarının ölümsüzleştiğini duyurdu

Maoist Komünist Parti, yaptığı yazılı açıklamayla Kamil Turanlıoğlu (Ferhat) ve Mehmet Özhan (Dursun Dayı) isimli yoldaşlarının ölümsüzleştiğini duyurdu. Yapılan açıklamada “Partilerimizin ortak eylem pratiğiyle anlamlandırdığı 18 Mayıs anması, görkemli kitlesel katılım coşkusuna şahitlik yaparken, içimizi burkan yoldaş ölümlerine de tanıklık yaptı!… Kamil Turanlıoğlu (Ferhat) yoldaş Kandıra hapishanesinden sürgün edildiği Elazığ 2. Nolu F Tipi hapishanesinde 16 Mayıs 2023 günü geçirdiği “kalp krizi sonucu” ölümsüzleşirken, Mehmet Özhan(Dursun dayı) yoldaş ise, politik göçmen olarak yaşadığı Fransa’da 20 Mayıs 2023 günü geçirdiği kalp krizi nedeniyle ölümsüzleşti!” dedi.

Hapishane’de ölümsüzleşen Kamil Turanlıoğlu’nun MKP  saflarında başladığı örgütlü mücadele yaşamını takiben 1990’lı yılların sonlarına doğru yakalanarak yıllarca hapishanede kaldığı, bu süreçte, 19 Aralık katliam saldırısıyla başlayan F tipi tabutluklarına karşı direnişte yer alarak Ölüm Orucu direnişine katıldığı ve uzun süren Ölüm Orucu direnişinde yakalandığı Vernike Korsakof hastalığı nedeniyle tahliye edildiği bilgisi verildi. Turanlıoğlu, hapishaneden çıktıktan kısa bir süre sonra Dersim’e giderek gerilla savaşına katıldığı, 1. Kongre sonrası Karadeniz bölgesi faaliyetleri için görevlendirilen gerilla birliği içinde yer aldığı ve bu bölgede düşman pususunda yaralanarak tekrar esir düştüğü ifade edildi.

Yapılan açıklamada “Aldığı yara nedeniyle bir bacağı kesilen ve ciddi sağlık sorunları nedeniyle tek başına yaşamını sürdüremez duruma gelen Kamil yoldaş, düşman tarafından tahliye edilmediği gibi, tedavi edilmeyerek de ölüme terk edildi. Nitekim sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilmesi için yapılan çağrı ve girişimler devlet ve yargı kurumları tarafından yanıtsız bırakılarak yoldaş katledilmiştir. Yoldaşın ölümünden başta devletin ilgili yargı kurumları olmak üzere, hapishane idaresi ve yetkilileri sorumludur!

Yoldaş kalp krizi geçirmiş ve hastahaneye kaldırılmıştır. Yoldaş ailesiyle telefonla görüşmüş, görüşmeden hemen sonra hapishane yetkilileri ailesini arayarak yoldaşın öldüğünü bildirmiştir. Dolayısıyla, ilgili kurum ve yetkililer sadece yoldaşı tedavi ve tahliye etmedikleri için değil, bizzat şüpheli olan ölümünün de suçlusu ve sorumlusudurlar!” denildi.

Mehmet Özhan’ın ise, MKP’nin kuruluşundan sonraki yıllara kadar uzanan geçmişiyle, Partiye bağlı, kararlı, istikrarlı ve sağlam bir Parti taraftarı, örgütlü bir faaliyetçisi olduğu bilgisi verilirken yaşamıyla ilgili şu ifadelere yer verildi:

Mehmet (Dursun dayı) yoldaş, devrimci tutsakların da bulunduğu kasaba hapishanesinde gardiyanlık yaparken, Partimizle tanışıp örgütsel ilişkilere girip, faaliyetler yürüttü. Bu faaliyetleri nedeniyle düşman tarafından tespit edilen yoldaş, 1980 AFC’si döneminde ağır işkencelerden geçirilerek hapis edildi. Kısa bir süre hapishanede de kalan yoldaş, çıktıktan sonra faşist darbenin baskıları nedeniyle yaşadığı toprakları terk etmek zorunda kaldı. Politik göçmenlik altındaki sürgün yaşama böyle başlamış oldu…

Avrupaya çıkan Mehmet yoldaş, geldiği günden bugüne kadar Partimizin faaliyetçisi ve taraftarı olarak kaldı. Çeşitli dönemlerde aktif örgütsel faaliyetlerde bulunarak Partiden kopmadı, Partimizin sağlam bir taraftarı olarak her süreçte Partinin yanında yer alıp Partiye bağlılığını koruyarak sürdürdü… Mehmet Yoldaş, tereddüt, tutarsızlık ve istikrarsızlık tanımayan, bilakis kararlı, sebatkar ve kesintisiz tavırla sürdürdüğü Parti faaliyetçiliği ve taraftarlığı zeminindeki saygın devrimci kişiliğiyle yaşadığı Fransa’da, 20 Mayıs 2023 günü, 18 Mayıs anmasının yapıldığı gün geçirdiği kalp krizi nedeniyle gözlerini yaşama kapayarak ölümsüzleşti!”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu