GüncelKadınLGBTİ+

OCAK AYI | Komünist Kadınlar Birliği, Devrim ve Komünizm Şehitleri için anma yaptı

Komünist Kadınlar Birliği, 2 Şubat günü Devrim ve Komünizm Şehitlerini anmak için bir etkinlik düzenledi

tkpml.com sitesinde yer alan habere göre TKP-ML Komünist Kadınlar Birliği, parti ve devrim şehitlerini andı. Bundan on iki yıl önce ölümsüzleşen Beşler’in şehit düştüğü tarih olan 2 Şubat tarihinde örgütlenen anma etkinliği, açılış konuşması ile başladı.

Şehit Nubar Ozanyan Tugayı kadın savaşçılarının da katıldığı anma etkinliği tüm devrim ve komünizm şehitleri, özelde kadın şehitler şahsında bir dakikalık saygı duruşu ile devam etti.

2 Şubat sabahı Munzur’un doruklarında ölümsüzleşen Beş Kızıl Karanfil için hazırlanan sinevizyon gösteriminin ardından KKB Rojava Komitesi adına bir konuşma gerçekleştirildi. Proletarya Partisinin ilk şehidi Meral Yakar, Barbara Anna Kistler ve Beşler’in yaşamlarından kısa kesitlere yer verilen konuşmada “Onlar kadın ve LGBTİ özgürlük mücadelesinin öncüleriydi. Onların varlığı ve mücadelesi başarıya ulaşma savaşıydı. Bunun için bizler de bulunduğumuz tüm alanlarda onların mücadelelerinden ve yaşamlarından öğrenmeliyiz. Onların izinden yürüyüşümüzü tereddüt etmeden hep ileri adımlarla sürdüreceğiz” denildi.

Anma etkinliği katılanların günün anlam ve önemine dair duygu ve düşüncelerini ifade etmesi için yapılan konuşmaların ardından Şehit Oskan Bagriyan Müzik Topluluğu’nun kısa müzik dinletisi ile devam etti. Beşlerin mücadelesinin bir dönemine tanık olan katılımcıların anlatımlarının ardından Sefagül Kesgin’in göreve giden her yoldaşına “kendini kötü hissettiğin ya da en zor anında oku” diyerek verdiği mektuplardan esinlenerek kadınlar birbirlerine notlar yazdı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu