Güncel

QSD: MİT’in 2 ajanını yakaladık

QSD Basın İrtibat Merkezi, işgalci Türk devletine Til Temir, Zirgan Amûdê ve Dirbêsiyê’deki QSD askeri merkezleri hakkında bilgi veren 2 casusun yakalandığını bildirdi.

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Basın İrtibat Merkezi’nden yakalanan iki ajana ilişkin bir açıklama yayınladı.

QSD’nin açıklamasında şunlara yer verildi:

“Özel birliklerimiz, terör örgütü DAİŞ’in gizli hücrelerini ve işgalci Türk devletine bağlı casus yapılanmaları yok etmek amacıyla Kuzey ve Doğu Suriye’de sürdürdüğü askeri ve güvenlik görevleri kapsamında Türk MİT’i için çalışan 2 casusu yakaladı.

İki casus, güçlerimizin komutanlarını izlemenin yanı sıra güvenlik güçlerinin, askerlerin ve Özerk Yönetim kurumlarının merkezlerinin yerleri hakkında bilgi toplamak için çalışmış ve bunun karşılığında işgalcilerden para almıştır.

İki çete üyesi hakkında yürütülen soruşturma kapsamında, son dönemde Türk işgali tarafından bombalanan Til Temir, Zirgan, Amûdê ve Dirbêsiyê’deki QSD askeri meclislerine bağlı askeri merkezlerin bilgi ve koordinatlarının bildirilmesinde rol oynadıkları ve bunun sonucunda birçok savaşçının şehit olduğu tespit edildi ve çete üyeleri de itirafta bulunarak suçlarını kabul etti.

2022 yılının sonunda işgalci Türk devletine ait SİHA saldırısında şehit olan Komutan Dêzan Gulo’nun aralarında bulunduğu güçlerimizin bazı komutanlarının hareketleri ve kimlikleri hakkında Türk MİT’ine bilgi verdiklerini de itiraf etti. Bu çeteler olaylarda parmaklarının olduğunu itiraf ettiler.

Suçlarını itiraf ettiler

1997 yılında Dirbesi’nde doğan ve güçlerimiz tarafından tutuklanan ve birçok casusluk faaliyetine katılan casus çetesi İlyas Muhammed El-Rahil, Zirgan, Amud ve Dirbesi’deki onlarca askerlik ve hizmet noktasının koordinatlarını Türk işgaline gönderdi. . Ajan İlyas’ın verdiği bilgi ve koordinatları kontrol ettikten sonra, son dönemde bu yerlerin birçoğunun Türk devleti tarafından bombalandığını gösteriyor.

Casusluk yapan çete üyesi Îlyas Mihemed El-Rahîl 1997 Dirbêsiyê doğumlu, güçlerimiz tarafından yakalandı ve çok sayıda casusluk eyleminde yer aldı. Soruşturması sırasında Amûdê, Zirgan ve Dirbêsiye’de onlarca hizmet ve askeri yerlerin fotoğraf ve koordinatlarını Türk işgaline gönderdiğini itiraf etti. Çete üyesi Îlyas’ın verdiği bilgi ve koordinatların son dönemde bu yerlerin birçoğunun Türk devleti tarafından bombalandığını gösteriyor.

Çete üyesi EL-Rehîl, Şehit Aileleri Meclisi Eş Başkanı Rêzan Gulo’nun faaliyetelrini takip ettiğini ve Türk MİT’i ile paylaştığını itiraf etti.

Îlyas El Rehîl adlı çete üyesi, Türkiye’ye giderek Türk istihbaratı üyeleriyle görüştüğünü ve onlara para karşılığında işbirliği teklif ettiğini itiraf etti.

Hemîd Xelîl El-Ehmed (1998) adlı çete üyesi 1998’de Amûdê’nin Xerza köyüne doğdu. El Ehmed adlı çete üyesi, sorgusunda bir Türk istihbarat üyesi ile doğrudan teması olduğunu Zirgan, Amûdê ve Dirbêsiyê beldelerindeki 20’den fazla askeri, güvenlik ve Özerk Yönetim Kurumu’nun yerini MİT’e gönderdiğini itiraf etti. Bunlardan biride işgalci Türk devletinin bombalı saldırısı sonucu 2 Öz Savunma savaşçısının şehit olduğu Xereze köyündeki merkezdir.

Güçlerimiz her iki casusu da sorguladıktan sonra onları savcılığa sevk etti.” (ANHA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu