DünyaGüncel

Rıfat Çelebi son yolcuğuna uğurladı

Almanya'da Kürdistanlı Öğrenciler Birliği’nin kurucusu da olan Şehit Hüseyin Çelebi’nin de babası olan Rıfat Çelebi bir süredir tedavi gördüğü hastanede 21 Mayıs günü yaşamını yitirdi.

Çelebi’nin cenazesi 23 Mayıs günü dostları, yoldaşları ve ailesi tarafından düzenlenen dini törenin ardından memleketine uğurlandı.  Çelebi, tedavi gördüğü Nürnberg Hallerwiese Hastanesinde 87 yaşında yaşamını yitirdi. Cenaze hastane morgundan alınıp törenin yapılacağı Medya Halk Evi’ne getirildi. Cenaze törenine FED-GEL Eşbaşkanı Sait Öztürk, KON-MED Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt, Partizan, MLKP, ATİF, Alman Sol Parti, Xeta-Sor temsilcileri ve çok sayıda Kürdistanlı ve dostları katıldı. Medya Halk Evi’nde Pir Ali Balli tarafından dualar, deyişlerle Alevi inancına uygun cenaze töreni düzenlendi.

Daha sonra birçok kurum temsilcisi ve Rıfat Çelebi’nin arkadaşları birer konuşma yaptı.  FED-GEL Eşbaşkanı Sait Öztürk, “Rıfat Çelebi, Kürt özgürlük mücadelesinin takipçisi, emekçisi, militanıydı. Başkan Apo’ya büyük bir sevgi duyuyordu. Hareketimizin bir militanıydı. Onun fedakarlığından, emeklerinden, mücadeleci kişiliğinden çok şey öğrendik. O yolumuzu aydınlattı. Bize şunu diyordu; “Ben 86 yaşındayım ve özgürlük mücadelem için mezara kadar emek vereceğim, direneceğim, mücadele edeceğim. Mezara kadar bu mücadelede yer alacağım. Borcumu ödeyeceğim” diyordu. Yine, ‘Siz de mücadelenize, direnişinize, dilinize ve kültürünüze sahip çıkın” diyordu. Biz de buradan Rıfat amcamıza söz veriyoruz; özgürlük mücadelesinin başarısı ve tüm ezilen halklar özgür yaşama kavuşana kadar yürüdüğün yolda mücadelemizi sürdüreceğiz. Gönlün rahat olsun. Bil ki senin emeklerin, bedellerin, mücadelen yerde kalmayacak. Başkan Apo’nun, ailemizin ve Kürt halkının başı sağ olsun” dedi.

KON-MED Eşbaşkanı Zübeyde Zümrüt ise, “Büyük bir acı yaşıyoruz. Çünkü Rıfat amcanın ömrü mücadele içinde geçti. Oğlu şehit Hüseyin’in yoldaşı, kadınların, gençlerin yoldaşı oldu. Deneyimlerini, tecrübelerini hem yol arkadaşlarıyla hem de toplumla paylaştı. Rıfat amca zulüm karşısında hiçbir zaman boyun eğmedi, her zaman direndi, halkların mücadelesini verdi. Dili, kültürü, ülkesinin özgürlüğü için durmadan mücadelesini sürdürdü. Yaşamının son anına kadar emek verdi, direndi. Biz de bir kez daha buradan söz veriyoruz; sen özgürlük mücadelesinin başarısı için bir gün, bir an olsun durmadın. Bir militan gibi özgürlük mücadeleni sürdürdün. Bir kez daha özgürlük mücadelesi şehitlerimize ve Rıfat amcamıza söz veriyoruz, özgürlük mücadelesinin başarısı için tüm gücümüzle çalışacağız” dedi.

Cenaze töreninde Partizan, MLKP, Almanya Sol Parti, ATİF temsilcileri ve pek çok kurum söz aldı.

Rıfat Çelebi’nin cenazesi, Dersim Mazgirt’te toprağa verilmek üzere son yolculuğuna uğurlandı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu