Güncel

Sırrı Süreyya Önder’in “Erdoğan’ın geçmişi şaibeli” ifadesine 10 ay hapis cezası verildi

Eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in, gözaltı sonrası ifade verirken kullandığı “Erdoğan’ın geçmişi şaibelerle dolu” sözlerine 10 ay hapis cezası verildi.

HDP milletvekillilerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasından sonra 4 Kasım 2016’da Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla gözaltına alınan eski HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder’in verdiği ifadede kullandığı “Geçmişi şaibelerle dolu Erdoğan’ın” sözlerine ceza verildi.

Önder’in sözleri nedeniyle ifadesini alan savcı tarafından “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla başlatılan soruşturma sonucu açılan dava, Diyarbakır 12’nci Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

Duruşmada, Önder’in avukatı Serdar Çelebi ile Erdoğan’ın avukatı Hüseyin Aydın yerine gelen Avukat Sami Kabadayı hazır bulundu.

Savcı ceza istedi

Duruşmada Cumhuriyet Savcısı, Önder’in zorla getirilme kararı sonrası gözaltına alındığını ve verdiği ifadedeki “Ancak geçmişi şaibelerle dolu bir siyasi geçmişe sahip olan Erdoğan emretti diye bunu kabul etmem mümkün değildir” sözleriyle “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunu işlediğini savundu. Hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

İddia makamı, “Sanığın ‘(…) şaibelerle dolu bir siyasi geçmişe sahip olan Erdoğan emretti diye…’ şeklindeki beyanında ‘şaibe’ kelimesini kullandığı, şaibe kelimesinin Türk Dil Kurumu’ndaki karşılığının ‘kirli, lekeli’ olduğu bu şekilde Cumhurbaşkanının siyasi hayatını kastederek şeref ve saygınlığını rencide edecek şekilde tahkir ettiği, bu şekilde üzerine atılı suçu işlediği anlaşıldığından, sanığın eylemine uyan TCK’nın 299/1-3, 53 maddeleri gereğince cezalandırılması kamu adına talep ve mütalaa olunur” dedi.

“Siyasi bir rakibe karşı sözlerdir”

Önder’in avukatı Serdar Çelebi, müvekkilinin gözaltına alındığı dönemde milletvekili olduğunu belirtip Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) HDP milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasına ilişkin verdiği ihlal kararını hatırlattı.

Müvekkilinin milletvekili olduğu halde gözaltına alınmasına karşı eleştirisini dile getirdiğini vurgulayan Çelebi, “Siyasi bir rakibine karşı söylemde bulunmasını hakaret olarak algılanmasını kabul etmiyoruz. Müvekkilimin suç tarihinde milletvekili olduğu göz önünde bulundurulmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunun “devlet suçları” kısmında düzenlendiğine, şahsi hakaret suçlarından olmadığına işaret eden Çelebi, “Dosyada mevcut sözleriyle müvekkil, Cumhurbaşkanı’nın geçmiş siyasi hayatına dair yorum yapmıştır. Müvekkil Cumhurbaşkanı’nın halihazırdaki makamıyla değil, geçmişteki siyasi hayatıyla ilgili bir yorumda bulunmuştur. Cumhurbaşkanı’nın geçmişteki tüm hayatıyla ilgili yapılan hareketlerin Cumhurbaşkanı’na hakaret suçuyla değerlendirilmesi kabul edilemezdir” diye konuştu.

AİHM’in Şorli kararından sonra Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunun fiilen işlenemez hale geldiğini dile getiren Çelebi, bu karardan sonra verilecek bu suçlamadan dolayı verilecek tüm kararların usule aykırı bir şekilde verileceğinin ortada olduğunun altını çizerek müvekkilinin beraatini istedi.

Mahkeme 10 ay hapis cezası verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın avukatı ise Önder’in hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.

Mahkeme, Önder’in Cumhurbaşkanı’na hakaret suçunu işlediğinin sabit olduğu hükmüne vararak Önder’e 1 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme takdiri indirim hakkını kullanarak Önder’in cezasını 10 aya düşürdü. Mahkeme, verilen cezanın hükmünün açıklanmasını ise geri bıraktı. (Kaynak: Mezopotamya Ajansı)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu