EmekGüncel

Tez Koop-İş üyesi İSTKA işçilerinin grevi 4. gününde

İstanbul Kalkınma Ajansı'nda (İSTKA) çalışan Tez Koop-İş Sendikası'na üye işçilerin grevi 4. gününde.

İSTKA’da çalışan Tez Koop-İş Sendikası’na üye işçilerin, patron sendikası Yerelsan’ın düşük zam teklifine karşı başlattığı grev devam ediyor.

Beyoğlu İstiklal Caddesi’nde yer alan Odakule binasındaki işyerinin önündeki grevin 4. gününde olan İSTKA çalışanları ilk gün yaptıkları açıklamada, toplu iş sözleşmelerinin yenilenme aşamasında olduğu; maaşlarının memur maaş artış oranlarına endeksli olduğu halde, bu orandan 6 puan daha düşük bir maaş artışı öngörüldüğü belirtilmiş ve buna itiraz etmek için de greve gidildiği ifade edilmiş ve süreç şu şekilde aktarılmıştı:

“Biz İstanbul’un ve dolayısıyla Türkiye’nin kalkınması için yoğun veren İstanbul Kalkınma Ajansı (İSTKA) isçileriyiz. Türkiye’nin en yüksek bütçeli projelerinde imzası bulunan, yüksek eğitimli, genç ve dinamik emekçileriz” denilen açıklamada, “Bugün bu açıklamayı yapmamızın nedeni uzun yıllardır fedakârlıkla, başarıyla ve hassasiyetle yerine getirdiğimiz çalışmalar dolayısıyla takdir edilmeyi beklerken adeta ceza kesilmek istenmesidir.”

“Kamu işçileri olarak maaşlarımız memur maaş artış oranlarına endekslidir. Ancak YERELSAN tarafından yapılan teklifte İSTKA’da çalışan işçilerin maaşları için memur maaş zam oranından 6 puan daha düşük bir artış öngörülmektedir.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu