DünyaGençlikGüncel

YDG’nin 30. Kongresi: “Gençliğin Mücadelesi Sınırları Yıkacak”

Yeni Demokratik Gençlik (YDG) 30. Merkezi Kongresi’ni, “Gençliğin mücadelesi sınırları yıkacak, YDG saflarında örgütlen, örgütle” şiarı ile 15 ile 16 Nisan 2023 tarihleri arasında Almanya Mannheim’de gerçekleştirdi.

Yeni Demokratik Gençlik (YDG) 30. Merkezi Kongresi’ni, “Gençliğin mücadelesi sınırları yıkacak, YDG saflarında örgütlen, örgütle” şiarıyla gerçekleştirdi.

Almanya, Fransa, Avusturya ve Hollanda’dan katılan delegelerin tespitinden sonra, Merkezi Yönetim Kurulu (MYK), kongrenin açılışına ilişkin bir konuşma yaptı.

Dünyada kâr hırslı geliştirilen emperyalist savaşlar ve militarist politikalara ilişkin vurguların yer aldığı konuşmada, ezilenler tarafından yürütülen haklı savaş ve mücadeleler selamlandı. Konuşmanın ardından haklı savaş ve mücadelelerde ölümsüzleşen devrim ve demokrasi şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu gerçekleşti.

Gençlik, anti-militarist mücadelesini yükseltiyor!

YDG’nin Merkezi Kongresi, siyasi perspektif taslağının tartışılması ile devam etti. ”Militarizm ve Gençlik” başlığı altında emperyalist-kapitalist sistemin hem işgal ettiği ülkeler hem de kendi sınırları içinde bu politikaları genişleterek yürüttüğü savaş politikaları ele alındı. Farklı alanların sunduğu rapor ve değişiklik önerileri ile birlikte, siyasi perspektif taslağı tüm delegeler tarafından tartışıldı.

Tartışmalar sonucunda siyasi perspektife ilişkin değişiklik ve öneriler onaylandıktan sonra, Freie Deutsche Jugend (Özgür Almanya Gençliği) tarafından Almanya’da geliştirilen militarizm üzerine bir konuşma gerçekleşti. Ardından söz alan Kommunistischer Aufbau (Komünist İnşa) temsilcisi, devrimci gençliğin ortak mücadelesine değindi. Jugendverband Rebell (Gençlik Birliği Rebell) ise, ülke içindeki düşmana karşı mücadelenin önemini vurgularken, Türkiye gibi faşist ülkelerin teşhirine ilişkin konuştu.

‘Geçmişimizden öğrenerek, geleceği örüyoruz!’

Bir yıllık faaliyet sürecini değerlendiren merkezi faaliyet raporunun okunması ile devam eden kongrede, alan faaliyetlerine ilişkin raporlar sunuldu. Tüm delegeler ve MYK tarafından özeleştirel bir yaklaşımdan doğru tartışılan kongrenin geçmiş dönem kısmında, eksik ve zayıflıklar tespit edildi. Tartışmaları ‘geçmişten öğrenerek, geleceği örme bilinci’ ile yürüten gençlik, eksik ve zayıflıkların tersine çevrilmesi için sunulan çözüm önerileriyle kongrenin geçmiş dönemini kapattı.

Daha sonra Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) Eş-Başkanı, selamlama konuşması yaptı. Konuşmada militarist hedeflere ilişkin Almanya ve Türkiye arasındaki iş birliğine ve gençliğin bu mücadeledeki öncü rolüne değinildi.

Yeni Kadın tarafından yapılan konuşmada ise bu politikaların doğrudan hedefi olan kadınların ve gençliğin örgütlülüğüne vurgu yapıldı.

Kongrenin 2’inci günü, faaliyet raporunun toparlanması ile devam etti.

Türkiye’de çalışmalarını yürüten Yeni Demokrat Gençlik tarafından gönderilen selamlama videosunda, göçmen gençliğin zorunlu göç üzerine yürüttüğü anti-emperyalist mücadele selamlandı. Yine Kommunistischer Jugendverband der Schweiz (İsviçre Komünist Gençlik Birliği) ve Young Struggle tarafından yazılı mesajlar sunuldu.

Kongre, delegeler tarafından sunulan önergelerden sonra, yeni MYK ve Denetim Kurulu seçimleri ile devam etti. Dilek ve temenniler bölümünde delege ve misafirler söz alarak yeni sürece dair konuşmalar gerçekleştirdi. Kongre “Birlik, Mücadele, Zafer; Yaşasın ATİK, YDG, Yeni Kadın” sloganı ile sonlandırıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu