GençlikGüncel

Yurtlardan çıkarılan öğrenciler: Elinizdeki TOKİ, otel ve belediyelerin olanaklarını seferber edin

Yurtlardan çıkarılan öğrenciler, iktidarın depremzedeler için TOKİ, özel otel ve belediyelerin olanaklarının seferber edilmesini istedi

R. T. Erdoğan’ın KYK kararından sonra yurtlardan çıkarılan öğrenciler, “Öğrencilerin barınması için gerekli koşulları sağlayarak tahsis edin, elinizdeki belediyelerin olanaklarını seferber edin” çağrısında bulundu.

Maraş merkezli yaşanan depremlerin ardından depremzedelerin yerleşmesi için KYK’ya ait yurtlarından çıkarılan öğrenciler İstanbul Vezneciler Kız Yurdu önünde basın açıklaması yaptı. Açıklamayı Yunus Emre okudu.

Çözüm istiyoruz

İstanbul’da Boğaziçi, İstanbul Teknik ve Yıldız Teknik Üniversiteleri olarak dayanışma ağları oluşturduklarını, Orta Doğu Üniversitesi (ODTÜ), Hacettepe ve  Ege Üniversiteleri ile de koordineli bir şekilde depremzedeler için temel ihtiyaç kampanyaları yaptıklarını söyleyen Emre, uzaktan eğitim ve yurttan çıkarılmalarına tepki göstererek, “Şimdi bize deniyor ki ‘yurtlar kapatılıyor, üniversiteler online oluyor ve  buna bağlı olarak dayanışma ağını yıkıyoruz’. Bizler meslek grupları ve toplumun tüm kesimleri ile irtibatlı olan üniversiteler öğrenciler olarak zor şartlar içerisinde çözüme yönelik etkin bir çalışma yürütmek isterken buna mani olmayacak bir çözüm yolu istiyoruz” dedi.

Depremzedeler TOKİ konutlarına ve özel otellere yerleştirilsin

KYK’lilerin yurtlarını değil milyonlarca boş TOKİ konutlarının ve özel otellerin depremzedeler için kullanılması gerektiğini belirten Emre, sözlerini şöyle sürdürdü: “Online eğitim, deprem mağduru olan öğrenci arkadaşların teknoloji imkansızlığı sebebiyle eğitim hakkını elinden alacaktır. Onları psikolojik tramva ile baş başa bırakacaktır. Dün kabine toplantısında ‘öğrenciler mağdur edilmeyecek’ dendi fakat dayanışmamıza gelen yardım talepleri bunun tam tersi olduğunu gösteriyor. Bizler artık ümidi yitirmek üzere olan gençler, iktidara talip olan muhalefete sesleniyoruz. Öğrencilerin barınması için gerekli koşulları sağlayarak tahsis edin, elinizdeki belediyelerin olanaklarını seferber edin.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu